GRM1555C1H820FA01J
Mfr.Part #
GRM1555C1H820FA01J
Description
CAP CER 82PF 50V C0G/NP0 0402
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±1%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
82pF
Termination :
SMD/SMT
Murata Electronics GRM1555C1H820FA01J
GRM 82pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)