GRM1555C1H820FA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H820FA01D
Description
CAP CER 82PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height :
500μm
Material :
Ceramic
Dielectric :
C0G
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Capacitance :
82pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Murata Electronics GRM1555C1H820FA01D
GRM 82pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)