GRM1555C1H7R9DA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R9DA01D
Description
CAP CER 7.9PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
yes
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
500μm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
7.9pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
1mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics GRM1555C1H7R9DA01D
GRM 7.9pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)