GRM1555C1H7R9CZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R9CZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.9PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
558.8μm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
7.9pF
Series :
GRM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Depth :
500μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±0.25pF
Height :
500μm
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Murata Electronics GRM1555C1H7R9CZ01D
GRM 7.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H7R9CZ01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
GRM1555C1H7R9CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V