GRM1555C1H7R8WZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R8WZ01D
Description
CAP CER 7.8PF 50V C0G/NP0 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
7.8pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.05pF
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
CERAMIC CAPACITOR
Murata Electronics GRM1555C1H7R8WZ01D
GRM 7.8pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H7R8WZ01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1555C1H7R8WZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V