GRM1555C1H7R8DA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R8DA01D
Description
CAP CER 7.8PF 50V C0G/NP0 0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5pF
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
7.8pF
Voltage - Rated DC :
50V
C0G
JESD-609 Code :
e3
EAR99
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1mm
Murata Electronics GRM1555C1H7R8DA01D
GRM 7.8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)