GRM1555C1H7R8CZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R8CZ01D
Description
CAP CER 7.8PF 50V C0G/NP0 0402
Capacitance :
7.8pF
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
TR, Paper, 7 Inch
Series :
GRM
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Murata Electronics GRM1555C1H7R8CZ01D
GRM 7.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H7R8CZ01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM1555C1H7R8CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V