GRM1555C1H7R8CA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R8CA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.8PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Length :
1mm
Thickness :
558.8μm
Dielectric :
C0G
Capacitance :
7.8pF
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
500μm
Height :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Width :
0.5mm