GRM1555C1H7R7CZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R7CZ01D
Description
CAP CER 7.7PF 50V C0G/NP0 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
EAR99
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
7.7pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±0.25pF
TR, Paper, 7 Inch
Murata Electronics GRM1555C1H7R7CZ01D
GRM 7.7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H7R7CZ01D Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM1555C1H7R7CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V