GRM1555C1H7R7CA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R7CA01D
Description
CAP CER 7.7PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.25pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount
Length :
1mm
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
7.7pF
Width :
0.5mm
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
Murata Electronics GRM1555C1H7R7CA01D
GRM 7.7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)