GRM1555C1H7R7BZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R7BZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.7PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Series :
GRM
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Thickness :
558.8μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
7.7pF
Pbfree Code :
yes
Depth :
500μm
Height :
500μm
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Murata Electronics GRM1555C1H7R7BZ01D
GRM 7.7pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H7R7BZ01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM1555C1H7R7BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V