GRM1555C1H7R6DA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R6DA01D
Description
CAP CER 7.6PF 50V C0G/NP0 0402
0402 (1005 Metric)
Length :
1mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
0.5mm
Capacitance :
7.6pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
C0G
Murata Electronics GRM1555C1H7R6DA01D
GRM 7.6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)