GRM1555C1H7R6CA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R6CA01D
Description
CAP CER 7.6PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
558.8μm
Dielectric :
C0G NP0
Length :
1mm
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
7.6pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
No
Case Code (Metric) :
Height :
500μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.5mm
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Murata Electronics GRM1555C1H7R6CA01D
GRM 7.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)