GRM1555C1H7R5CA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R5CA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.5PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1mm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
500μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
7.5pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
500μm
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Series :
GRM
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.25pF
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Width :
0.5mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Thickness :
558.8μm
Voltage :
50V
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H7R5CA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:50V, GRM1555C1H7R5CA01D pinout, GRM1555C1H7R5CA01D datasheet PDF, GRM1555C1H7R5CA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H7R5CA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1H7R5CA01D
GRM 7.5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)