GRM1555C1H7R5BZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R5BZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.5PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Thickness :
558.8μm
HTS Code :
Capacitance :
7.5pF
Height :
500μm
Weight :
652.039032μg
Series :
GRM
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.1pF
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Depth :
500μm
Murata Electronics GRM1555C1H7R5BZ01D
GRM 7.5pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H7R5BZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM1555C1H7R5BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V