GRM1555C1H7R4DZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R4DZ01D
Description
CAP CER 7.4PF 50V C0G/NP0 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
7.4pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Murata Electronics GRM1555C1H7R4DZ01D
GRM 7.4pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H7R4DZ01D Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM1555C1H7R4DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V