GRM1555C1H7R3DZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R3DZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.3PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
GRM
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
500μm
Depth :
500μm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness :
558.8μm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
7.3pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Murata Electronics GRM1555C1H7R3DZ01D
GRM 7.3pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H7R3DZ01D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
GRM1555C1H7R3DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V