GRM1555C1H7R1CA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R1CA01D
Description
CAP CER 7.1PF 50V C0G/NP0 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.25pF
Mount :
Surface Mount
Width :
0.5mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
7.1pF
500μm
Murata Electronics GRM1555C1H7R1CA01D
GRM 7.1pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)