GRM1555C1H7R1BZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R1BZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.1PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Capacitance :
7.1pF
Height :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Series :
GRM
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1pF
Depth :
500μm
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
RoHS Compliant
Murata Electronics GRM1555C1H7R1BZ01D
GRM 7.1pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H7R1BZ01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1555C1H7R1BZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V