GRM1555C1H7R0CA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H7R0CA01D
Description
CAP CER 7PF 50V C0G/NP0 0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
7pF
Tolerance :
±0.25pF
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1mm
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
TR, Paper, 7 Inch
Murata Electronics GRM1555C1H7R0CA01D
GRM 7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)