GRM1555C1H751JA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H751JA01D
Description
CAP CER 750PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Material :
Ceramic
Length :
1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Height :
550μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount
Width :
0.5mm
No
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
750pF
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Multilayer :
yes
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H751JA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:0402 (1005 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, GRM1555C1H751JA01D pinout, GRM1555C1H751JA01D datasheet PDF, GRM1555C1H751JA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H751JA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1H751JA01D
GRM 750pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)