GRM1555C1H751GA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H751GA01D
Description
CAP CER 750PF 50V C0G/NP0 0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
0.5mm
Capacitance :
750pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
EAR99
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
TR, Paper, 7 Inch
Murata Electronics GRM1555C1H751GA01D
GRM 750pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)