GRM1555C1H6R8DZ01J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R8DZ01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
500μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
6.8pF
Dielectric :
C0G
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Length :
1mm
Case Code (Metric) :
Series :
GRM
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
558.8μm
Width :
0.5mm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Tolerance :
±0.5pF
Number of Terminations :
2
Murata Electronics GRM1555C1H6R8DZ01J
GRM 6.8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H6R8DZ01J Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM1555C1H6R8DZ01J Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V