GRM1555C1H6R8DZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R8DZ01D
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0402
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage :
50V
500μm
Voltage - Rated AC :
50V
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Insulation Resistance :
10GOhm
Pbfree Code :
yes
Length :
1mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
6.8pF
Case Code (Metric) :
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±0.5pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
SMD/SMT
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H6R8DZ01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Package / Case:0402 (1005 Metric), GRM1555C1H6R8DZ01D pinout, GRM1555C1H6R8DZ01D datasheet PDF, GRM1555C1H6R8DZ01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H6R8DZ01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1H6R8DZ01D
GRM 6.8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H6R8DZ01D Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.This capacitor's insulation resistance is 10GOhm, the alternating-current resistance between two electrical conductors or two systems of conductors separated by an insulating material.
GRM1555C1H6R8DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V