GRM1555C1H6R8CA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R8CA01D
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
50V
Multilayer :
yes
Length :
1mm
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
0.5mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
6.8pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
1005
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
0402
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H6R8CA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:50V, Package / Case:0402 (1005 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM1555C1H6R8CA01D pinout, GRM1555C1H6R8CA01D datasheet PDF, GRM1555C1H6R8CA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H6R8CA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1H6R8CA01D
GRM 6.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)