GRM1555C1H6R8BA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R8BA01D
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0402
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
C0G NP0
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
6.8pF
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
0402
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
1005
Dielectric :
C0G
Width :
0.5mm
Tolerance :
±0.1pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
500μm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Material :
Ceramic
GENERAL PURPOSE
Voltage :
50V
REACH SVHC :
No SVHC
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H6R8BA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0402 (1005 Metric), Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, GRM1555C1H6R8BA01D pinout, GRM1555C1H6R8BA01D datasheet PDF, GRM1555C1H6R8BA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H6R8BA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1H6R8BA01D
GRM 6.8pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)