GRM1555C1H6R7CA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R7CA01D
Description
CAP CER 6.7PF 50V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Capacitance :
6.7pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
500μm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Dielectric :
C0G
Murata Electronics GRM1555C1H6R7CA01D
GRM 6.7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)