GRM1555C1H6R7BA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R7BA01D
Description
CAP CER 6.7PF 50V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±0.1pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
500μm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Length :
1mm
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
0.5mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
500μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
6.7pF
Murata Electronics GRM1555C1H6R7BA01D
GRM 6.7pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)