GRM1555C1H6R6DZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R6DZ01D
Description
CAP CER 6.6PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
500μm
HTS Code :
Capacitance :
6.6pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
500μm
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Murata Electronics GRM1555C1H6R6DZ01D
GRM 6.6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H6R6DZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM1555C1H6R6DZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V