GRM1555C1H6R6DA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R6DA01D
Description
CAP CER 6.6PF 50V C0G/NP0 0402
558.8μm
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
6.6pF
Voltage - Rated DC :
50V
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
500μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5pF
Multilayer :
yes
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Murata Electronics GRM1555C1H6R6DA01D
GRM 6.6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)