GRM1555C1H6R6BA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R6BA01D
Description
CAP CER 6.6PF 50V C0G/NP0 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
6.6pF
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1mm
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tape and Reel (TR)
Width :
508μm
Case Code (Imperial) :
Murata Electronics GRM1555C1H6R6BA01D
GRM 6.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)