GRM1555C1H6R4WZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R4WZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.4PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±0.05pF
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
558.8μm
Capacitance :
6.4pF
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Depth :
500μm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Series :
GRM
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
500μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Murata Electronics GRM1555C1H6R4WZ01D
GRM 6.4pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H6R4WZ01D Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
GRM1555C1H6R4WZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V