GRM1555C1H6R2DA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R2DA01D
Description
CAP CER 6.2PF 50V C0G/NP0 0402
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
SMD/SMT
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
6.2pF
No
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Voltage :
50V
Number of Terminations :
2
Multilayer :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount, MLCC
Width :
0.5mm
Tolerance :
±0.5pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H6R2DA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0402 (1005 Metric), GRM1555C1H6R2DA01D pinout, GRM1555C1H6R2DA01D datasheet PDF, GRM1555C1H6R2DA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H6R2DA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1H6R2DA01D
GRM 6.2pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)