GRM1555C1H6R2CA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R2CA01D
Description
CAP CER 6.2PF 50V C0G/NP0 0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1mm
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated DC :
50V
500μm
Multilayer :
yes
Material :
Ceramic
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
6.2pF
HTS Code :
Width :
0.5mm
Lead Free :
Lead Free
Murata Electronics GRM1555C1H6R2CA01D
GRM 6.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)