GRM1555C1H6R1DA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R1DA01D
Description
CAP CER 6.1PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
2
Width :
0.5mm
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Length :
1mm
No
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
6.1pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Murata Electronics GRM1555C1H6R1DA01D
GRM 6.1pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)