GRM1555C1H6R1CZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R1CZ01D
Description
CAP CER 6.1PF 50V C0G/NP0 0402
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.25pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
1mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Width :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
6.1pF
Height :
500μm
Murata Electronics GRM1555C1H6R1CZ01D
GRM 6.1pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H6R1CZ01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM1555C1H6R1CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V