GRM1555C1H6R1CA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R1CA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.1PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Depth :
500μm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
500μm
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.25pF
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
0.5mm
Capacitance :
6.1pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Series :
GRM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
558.8μm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1mm