GRM1555C1H6R0DA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H6R0DA01D
Description
CAP CER 6PF 50V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±0.5pF
Case Code (Metric) :
Weight :
652.039032μg
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
6pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tape and Reel (TR)
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Dielectric :
C0G
Murata Electronics GRM1555C1H6R0DA01D
GRM 6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)