GRM1555C1H681FA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H681FA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
680pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
500μm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Series :
GRM
Height :
500μm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e3
Depth :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Datasheets
GRM1555C1H681FA01D
Murata Electronics GRM1555C1H681FA01D
GRM 680pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)