GRM1555C1H680JZ01J
Mfr.Part #
GRM1555C1H680JZ01J
Description
CAP CER 68PF 50V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±5%
yes
Width :
0.5mm
Capacitance :
68pF
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Murata Electronics GRM1555C1H680JZ01J
GRM 68pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H680JZ01J Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
GRM1555C1H680JZ01J Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V