GRM1555C1H680JZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H680JZ01D
Description
CAP CER 68PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
1mm
Width :
0.5mm
No
Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Insulation Resistance :
10GOhm
Capacitance :
68pF
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
500μm
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H680JZ01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0402 (1005 Metric), Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM1555C1H680JZ01D pinout, GRM1555C1H680JZ01D datasheet PDF, GRM1555C1H680JZ01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1555C1H680JZ01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1555C1H680JZ01D
GRM 68pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H680JZ01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.The insulation resistance of this capacitor is 10GOhm (10GOhm), which refers to the resistance of an alternating current between two electrical conductors or systems of conductors separated by an insulating material.
GRM1555C1H680JZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V