GRM1555C1H620JA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H620JA01D
Description
CAP CER 62PF 50V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
62pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.5mm
yes
Length :
1mm
Lead Free :
Lead Free
TR, Paper, 7 Inch
Material :
Ceramic
Height :
550μm
2
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Murata Electronics GRM1555C1H620JA01D
GRM 62pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)