GRM1555C1H620GZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H620GZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 62PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Series :
GRM
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
500μm
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
62pF
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Thickness :
558.8μm
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Murata Electronics GRM1555C1H620GZ01D
GRM 62pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H620GZ01D Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM1555C1H620GZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V