GRM1555C1H620GA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H620GA01D
Description
CAP CER 62PF 50V C0G/NP0 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±2%
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
62pF
Length :
1mm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
C0G
Width :
0.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Murata Electronics GRM1555C1H620GA01D
GRM 62pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)