GRM1555C1H5R6DZ01J
Mfr.Part #
GRM1555C1H5R6DZ01J
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
5.6pF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
yes
Width :
0.5mm
Surface Mount
Murata Electronics GRM1555C1H5R6DZ01J
GRM 5.6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H5R6DZ01J Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1555C1H5R6DZ01J Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V