GRM1555C1H5R5BA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H5R5BA01D
Description
CAP CER 5.5PF 50V C0G/NP0 0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
5.5pF
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
yes
Length :
1mm
Height :
500μm
Width :
0.5mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Murata Electronics GRM1555C1H5R5BA01D
GRM 5.5pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)