GRM1555C1H5R4DA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H5R4DA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.4PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Length :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
5.4pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
GRM
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
558.8μm
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5pF
Depth :
500μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
500μm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
0.5mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Murata Electronics GRM1555C1H5R4DA01D
GRM 5.4pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)