GRM1555C1H5R3CA01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H5R3CA01D
Description
CAP CER 5.3PF 50V C0G/NP0 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
5.3pF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Width :
0.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.25pF
558.8μm
Murata Electronics GRM1555C1H5R3CA01D
GRM 5.3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)