GRM1555C1H5R1WZ01D
Mfr.Part #
GRM1555C1H5R1WZ01D
Description
CAP CER 5.1PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.05pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
5.1pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Murata Electronics GRM1555C1H5R1WZ01D
GRM 5.1pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H5R1WZ01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM1555C1H5R1WZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V