GRM1555C1H5R1CZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1555C1H5R1CZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.1PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
500μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
5.1pF
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
GRM
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Terminal Finish :
Pure Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
500μm
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness :
558.8μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Murata Electronics GRM1555C1H5R1CZ01D
GRM 5.1pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H5R1CZ01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM1555C1H5R1CZ01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V